Gönül gözüyle Kur’an öğretiyor
Adıyaman’da doğuştan görme engelli 22 yaşındaki Ümit Şahin, kendisinden yaşça büyük görme engellilere Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim okumayı öğretiyor.
Gönül gözüyle Kur’an öğretiyor

Adıyaman’da yaşayan doğuştan görme engelli 22 yaşındaki Ümit Şahin, kendisinden yaşça büyük görme engellilere Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim okumayı öğretiyor. Doğuştan görme engelli Ümit Şahin, yaklaşık iki yıl önce İstanbul’da Braille alfabesi kursuna katılarak Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi. Kur’an aşkı engel tanımayan Şahin, öğretici olabilmek için kurslara katıldı.

Kursun ardından öğretici olan Şahin, “Arkadaşlarımın takıldığı noktalarda yardımcı oluyorum. Hiç namaz kılmayan amcamız buraya gelip beş vakit namaz kılmaya başladı. Biz de bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bize kalacak olan zaten budur. Din dediğimiz şey sadece evde oturup namaz kılıp zikir çekmek değildir. Bizler Müslüman olarak din kardeşlerimize faydalı olmak için elimizden geleni yapmakla mükellefiz. Hayatım boyunca bilmeyenlere Kur’an-ı Kerim öğretmek istiyorum” diye konuştu.

Öğrencilerine, her gün beş saat ders verdiğini anlatan Şahin, “Öğrencilerimin ilgisinden dolayı azmim artıyor. Öğrencilerimden 41 yaşındaki Şevket amca, hiç okula gitmemesine rağmen buraya gelip, Kur’an öğrendi. Tüm arkadaşlarım çok gayretli. Ben onlara Kur’an öğretirken onlar da bana hayat tecrübelerini anlatıyor“ dedi.

Şahin, kendisine ait ilahi bestelerinin de bulunduğunu aktararak, “Bizim değerlerimizi anlatan ezgileri besteleme gayretindeyim. Şu ana kadar beş bestem bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Kursa katılan 45 yaşındaki Celal Şahin ise, Kur’an kursuna gelip Ümit Şahin’den Kur’an öğrendiğini ve bundan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Celal Şahin, “Mutluyuz. Azmiyle bizlere örnek oluyor. Her gün yaklaşık beş saat Kur’an öğreniyorum” diye konuştu. Kursiyer 70 yaşındaki Bahri Tunç ise öğrenme ve okumanın yaşı olmadığını belirtti.

Kategori: Güncel