Mardin’de ilk defa ayak bileği dondurma ameliyatı yapıldı
Mardin’de, özel bir hastanede ilk defa yapılan ayak bileği dondurma ameliyatı (Artrodez) ile 66 yaşındaki Enise Çatar sağlığına kavuştu.
Mardin’de ilk defa ayak bileği dondurma ameliyatı yapıldı

Mardin’de ilk kez ayak bileği dondurma ameliyatı (Artrodez) özel bir hastanede yapıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Yılmaz Tutak yaptığı açıklamada, “Artrodez, hastalıklı bir eklemdeki kemiklerin; eklemin hareketini engellemek için birbirine kaynaştırıldığı ve etkilenen alanda ağrının hafifletildiği cerrahi bir girişimdir. Birçok nedene bağlı olarak gelişen ayak ve ayak bileği hastalıklarının tedavisinde artrodez ameliyatları uygulanabilir. Bu gibi bir ameliyat uygun pozisyonda, tekniğine uygun olarak yapılırsa hastanın sağlam ve ağrısız bir şekilde yürümesine olanak tanır.” dedi.

66 yaşındaki hastanın uzun suredir ayak bileğinde ağrı şikâyetinin mevcut olduğunu kaydeden Tutak, “Başarılı bir operasyon geçirdikten sonra şifa ile taburcu oldu. Hasta ve yakınlarının da memnuniyetlerini dile getirmeleri; gurur vericidir. Bu gibi istisnai ameliyatların, ilimizde yapılabiliyor olması büyük bir avantajdır. Hastalarımızın kendi yasam alanında, yakınlarının psikolojik desteğiyle bu tür ameliyatları geçirmesi de ameliyatın basarisini etkilemektedir. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma ve hastane yönetimine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Hasta Enise Çatar da ameliyatı gerçekleştirilen doktoruna ve ekibine teşekkür etti. (M. Salih Keskin – İLKHA)

Kategori: Sağlık & Yaşam