Büro Memur-Sen'den sınav tepkisi
Büro Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, 30 yıllık kâtiplerin yeniden yeterlilik sınavına tabi tutulacak olmasına tepki gösterdi.
Büro Memur-Sen'den sınav tepkisi

Büro Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı tarafından tüm adli teşkilatlara gönderilen yazıda zabıt kâtiplerinin bilgisayar ve klavye uygulamasına tabi tutulmasının istendiğini hatırlattı.

Zabıt kâtiplerinin işe alımlarında 3 dakikada 90 kelimeyi doğru yazarak mülakata tabi tutulduğunu ve KPSS sınavından başarılı olunması ile işe alındığını anımsatan Unat, "20 - 30 yıllık zabıt kâtipleri yeterli mi değil mi diyerek yeniden bilgisayar ve klavye sınavından geçirmek, onları aşağılamaktan ve onlarla alay etmekten başka bir anlam taşımamaktadır." dedi.

Uygulamayı sert bir şekilde eleştiren Unat, "Hele bunu 15 gün gibi kısa bir süre içerisinde oldubitti ile getirmenin amacını hayra yorumlamak mümkün değildir. Kaldı ki birçok zabıt kâtibi, yargı alanları haricinde, idari işlerde, veznede, tevzide, haciz işlerinde çalıştırılmaktadırlar. Bu tür yerlerde çalışan zabit kâtiplerinden işe girdiği zamandaki performansı nasıl beklersiniz." ifadelerini kullandı.

Personelin yeterli donanıma sahip olmasının Yargı Reformu Stratejisi ve Bakanlık Stratejik Planının temel amaç ve hedefleri arasında yer aldığını da belirten Unat, şunları söyledi:

"Adalet Bakanlığına şunu sormak gerekir. Eğer personelin yeterli donanıma sahip olmasını istiyorsanız, Mardin Adliyesi ve Kızıltepe çalışanlarının yetersiz, dar ortamda çalışma sıkıntısından kurtarmaya çalışın. Mevcut Adliye binaları yetersiz olduğundan,  İdari Yargı için bir binanın kiralanması yapılmıştır. Eğer gerçekten Adalet Bakanlığı personeli düşünüyorsa bir an önce yeni adliye binasının yapılmasını gerçekleştirsin ve böylece adliye çalışanlarının daha rahat ve müreffeh bir ortamda çalışmasını sağlasın. Buradan Adalet Bakanımız ve siyasilerimize seslenmek istiyorum. En kısa sürede zabıt kâtiplerinin yeniden sınavdan geçirilmesi uygulanmasına lütfen engel olunuz. Uygulamaya başlanmış yerler varsa acilen uygulamanın sonlandırılıp sonucunu iptal ettiriniz. Şunu unutmayınız ki zaman zaman bürokratların yanlış uygulamalarının cezasını siyasilerin çektiğini hatırlamak isteriz." (M. Salih Keskin – İLKHA)


Kategori: Eğitim